Jak a kde se na chvíli zastavit?

Tempo našeho života je tak horečné, že smrt je tou poslední věcí, na kterou máme čas pomyslet. Svůj utajený strach z pomíjivosti potlačujeme tím, že se obklopujeme stále větším množstvím zboží a věcí, stále větším pohodlím, jen abychom se stali jejich otroky. Na pouhé jejich udržování vyplýtváme všechen svůj čas a energii. Naším jediným cílem v životě se brzy stává uchovat všechno v co největším bezpečí a jistotě. Když pak přece jen dojde ke změnám, nacházíme ten nejrychlejší lék, nějaké chytré dočasné řešení. A tak se náš život žene kupředu, dokud nás z naší otupělosti nevytrhne vážná nemoc nebo neštěstí.

FullSizeRender

“Tato naše existence je pomíjivá jako podzimní mraky

Sledovat zrození a smrt bytostí je jako

pozorovat pohyby tance.

Život je jako záblesk na obloze,

žene se jako bystřina po strmém úbočí hory.” 

-Budha-

Podíváme-li se na svůj život, můžeme jasně vidět, kolik nedůležitých úkolů se nahromadilo, aby jej zaplnily. Říkáme si, že chceme trávit čas důležitými věcmi života, ale nikdy nemáme čas. I při prostém ranním vstávání je potřeba udělat tolik věcí: otevřít okno, ustlat postel, osprchovat se, vyčistit si zuby, nakrmit psa nebo kočku, umýt nádobí z předešlého večera, zjistit, že nám došlo mléko nebo káva, jít je koupit, udělat si snídani – je to nekonečný seznam. Pak je třeba probrat šatník, vybrat si šaty a vyžehlit je. A co vlasy nebo nalíčení? Je to beznadějné, díváme se, jak se nám den zaplňuje telefonními hovory, emaily a drobnými úkoly s tolika zodpovědnostmi!

Občas je nám z toho nanic, tlačí nás noční můra a probouzíme se zpocení a říkáme si “Co to dělám se svým životem?” Ale naše obavy vydrží jenom do snídaně, a už zase bereme tašku a uháníme tam, kde nás to žene.

Stop! Alespoň na chvíli se zastavte!

Kdybychom se alespoň desetinu času, který věnujeme vnějším činnostem a rozptýlení, věnovali věcem ducha a poznání, zasejeme duševní mír v sobě. Příležitost k takovému zastavení nabízí představení Léčivého divadla Gabriely Filippi. V jednom z představení “Doteky Léčivého divadla” je věnován velký prostor hostům, které si herečka a autorka projektu zve na pódium a kousek po kousku odhaluje, že jediným vážným cílem v životě je získávat duchovní poznání. Což neznamená strávit celý den v meditaci. V moderním světě musíme pracovat a vydělávat si na živobytí, ale neměli bychom se zaplést do existence, kdy žijeme bez pohledu na jakýkoliv hlubší smysl života. Naším úkolem je najít rovnováhu, střední cestu, naučit se nepřetěžovat svůj život vnějšími činnostmi a zájmy, ale stále více ho zjednodušovat.

_MG_6941

Zastavení v divadelním sálu Sanatorií Klimkovic

Jelikož jsem milovnice a vášnivá propagátorka Léčivého divadla zvu vás na malé zastavení dne 8. června 2017 do divadelního sálu v klimkovických lázních. Je možné, že se všechny vaše myšlenky rozplynou v tónech vycházející z úst zpěváka Patrika Kee nebo je zastaví povídání sebe-vědomé herečky Gabriely Filippi s hosty, jimiž je sebe-vědomá žena Zdeňka Pohlreichovásebe-vědomý muž Marek Ščotka, a otevře se prostor vědomí…

FullSizeRender

Vstupenky na představení je možné si zakoupit ZDE.

Autor článku: Sylva Hankeová

pořadatelka LD v Klimkovicích a autorka eknihy Krása z nitra

Sylva Hankeová

Sylva je zakladatelkou projektu Transformační kultura a umění, v rámci něhož pořádá divadelní a koncertní představení.

Je duší umělec. Světlem poznání tvoří alegorické plastiky zachycující nadsmyslovou krásu. Svými uměleckými díly vnáší do duší domovů originalitu a vznešenost.

Je autorkou umělecko-meditační metody a projektu Krasoterapie® , v rámci kterého pořádá výtvarné kurzy pro ženy a pro děti.

Napsala meditační e-knihu o sebepoznání a nadsmyslovém vnímání Umění vnímání vnitřní krásy.

Vychovává dva syny, Eliase a Kristiana.

Více o Sylvě najdete zde>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.