Smyslová versus nadsmyslová krása

„Každá žena touží po kráse. Má-li spojenou krásu jen s něčím, co je vidět navenek, tak se více ztotožňuje s vnějším tělem než s vnitřním. Tím velebí pouze vnější krásu s malým „k“, která předstírá, že je skutečná, ale není to opravdová krása s velkým „K“, ta skutečně přitažlivá jako magnet, kterou však nelze zachytit zrakem fyzickým, ale spíše duchovním.“, tolik z úvodu e-knihy Umění vnímání vnitřní krásy.

Smyslová krása

Krásou se zabývá věda s názvem estetika. Definici krásy, tedy jakousi estetickou představu o tom, co je hezké a co ošklivé na základě smyslového vnímání, nám zanechali filozofové a umělci všech dob.

Proporce ženského těla považované za krásné jsou jiné v období baroka než dnes. Obraz ženské krásy jako vlastnosti vznikající z proporcí částí těla, se v průběhu časů mění.

Na ženskou krásu se bude dívat jinak černoch běloch nebo indián. Zeptejte se černocha, co pro něho znamená opravdová ženská krása. Odpoví vám, že ji představuje tmavá kráska, která má lesklou černou kůži, zploštělý nos a vpadlé oči. Španělovi se bude naopak líbit světlá kráska, která má bílou kůži, modré oči a dlouhé blond vlasy. Krásné je jednoduše to, co se líbí, co vzbuzuje obdiv a přitahuje pohled.

Dalo by se říct, že smyslová krása je jen představa, která se neustále mění. Za definicí krásy stojí tedy pocit, který vznikne na základě smyslového vnímání a estetického hodnocení.

„Smyslová kráska“, která zaměřuje pozornost zejména na hmotu těla, sice přitahuje pozornost svou vnější krásou a svou formou uspokojuje smysly, především zrak tělesný, nikoliv však zrak duchovní.

Oduševnělá krása

Ženskou krásu však nevyjadřují jen prvky vnímatelné smysly, ale důležitou úlohu sehrávají také vlastnosti duše, které jsou vnímané nikoliv zrakem tělesným, ale spíše zrakem duchovním.

„Oduševnělá kráska“ zaměřuje pozornost do jemnohmotných sfér, které ji dělají jemnější, krásnější a přitažlivější. Vtahuje ji tanec, zpěv, hudba, malování, divadlo, tedy vše čímž raději oblažuje svoji duši, než tělo. A hraje-li taková kráska hudbu nebo divadlo či maluje obrazy, dává našemu bytí novou dimenzi. Otevírá dveře, o kterých se nám ani nesnilo. Dokáže v nás odemknout hluboké krajiny a přivést do prostoru lásky, klidu, uvolnění.

Nadsmyslová krása

Pravou přirozenost krásy představuje krása nadsmyslová. Je to krása ve vyšším smyslu. Jedná se o krásu jednoty, která nemá žádný protiklad. Není to žádná představa, ale trvalý stav bytí. Bytí jako Krása.

Jakmile potkáte takovou ženu, která oplývá nadsmyslovou krásou, říkáte si: „Ona má v sobě něco, co ve mně vyvolává božský vnitřní klid. Ano, je to božský jas, který rozněcuje všechny duše, aby i ony v sobě hledaly tu nadsmyslovou krásu, která svými jiskrami rozněcuje jejich touhu po ní.

„Nadsmyslová kráska“, která dává veškerou svou pozornost tomuto stavu bytí vnitřní krásy, okouzluje toho, kdo se na ni dívá, podněcuje toho, kdo ji pozoruje, uchvacuje toho, kdo se k ní přiblíží, aby se sám stal touto Krásou. Pro některé je však toto krása, kterou nadsmyslová kráska oplývá, neviditelná.

Jak vnímat vnitřní krásu?

O tom, jak se otevřít oné tajemné kráse, která nepřestane nikdy zářit, jsem napsala e-knihu Umění vnímání vnitřní krásy, Je to kniha pro všechny vyzrálé ženy, které už nechtějí snít, ale probudit se do skutečné krásy!

Obsahuje jednoduchá a praktická meditační cvičení, které zvládne každá žena. Cvičení nejsou časově náročná a je možné je dělat každý den, dokonce i při činnosti. Je to novodobý způsob uvědomění si sebe sama a své vnitřní krásy určený pro dnešní „zrychlenou dobu“ přehlcenou informacemi zvnějška.

Kniha je ilustrovaná obrazy ženské krásy těla i duše, které mi pod rukama vnikají, a které maluji pro vás, milé ženy, abych vyjádřila krásu, kterou v sobě nosíte.

Krásná herečka Gabriela Filippi a tvůrkyně Léčivého divadla vám po přečtení e-knihy Umění vnímání vnitřní krásy napsala tento vzkaz:  „Milé ženy, umíte si představit, že se jednoho dne probudíte a budete se sebou zcela spokojené? Se svou tváří, vlasy, tělem? Co když to jde? Možná jde jen o to, odkud na sebe hledíme. V knize Umění vnímání vnitřní krásy se tomuto dívání můžeme naučit. Důležité je si vůbec připustit, že je možné na sebe hledět odjinud, než jsme zvyklé. A když se dokážeme na sebe dívat z místa, které autorka v knize popisuje, dojde k uvědomění a prostoupí nás krása trvalá, zářící, nepomíjející. Uvidíme v sobě Bohyně a jako Bohyně začneme žít svůj život.“

Věřím,  že v knize najdete to, co si v průběhu každodenního života potřebujete jen uvědomit. Sebe a svou vnitřní krásu!

Prohlédnout knihu

Autor článku a obrazů: Sylva Hankeová

Odebírejte nové články emailem


Sylva Hankeová
Sylva je zakladatelkou projektu Transformační kultura a umění, v rámci něhož pořádá divadelní a koncertní představení. Je duší umělec. Světlem poznání tvoří alegorické plastiky zachycující nadsmyslovou krásu. Svými uměleckými díly vnáší do duší domovů originalitu a vznešenost. Je autorkou umělecko-meditační metody a projektu Krasoterapie® , v rámci kterého pořádá výtvarné kurzy pro ženy a pro děti. Napsala meditační e-knihu o sebepoznání a nadsmyslovém vnímání Umění vnímání vnitřní krásy. Vychovává dva syny, Eliase a Kristiana. Více o Sylvě najdete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.