„Všechno je bůh“ – i peníze, říká host Léčivého divadla Gabriely Filippi v Klimkovicích Zdenka Pohlreichová, která je živým důkazem toho, že blízký střet se smrtí může přinést opravdové probuzení a proměnu celého postoje k životu. V její přítomnosti a odhalení základního spojení mezi životem a smrtí se doslova probouzí a ožívá i alegorický obraz Hojnost, který se na hmotné i jemnohmotné úrovni propojil nejen s postavou herečky Gabriely Filippi, ale i s tématem večera „uzdravení a probuzení z nemoci“. Jeho energetická esence hojnosti rotovala po celý večer divadelním sálem, aby se mohla projevit v podobě myšlenek a pohovořit prostřednictvím herečky a jejich hostů o energii peněz, nedostatku či hojnosti.
Charismatická a usměvavá Zdenka Pohlreichová, která s radostí a humorem popisuje své probuzení, kdy ona jako osoba opravdu usnula, aby se probudila její božská část, ze své zkušenosti odpovídá na otázku herečky, zda štěstí závisí na penězích a materiálním zabezpečení.
ZP: „Stěstí nezáleží na tom, jak jste materiálně zabezpečení. Mě připadá, že nic nemám. Všechno jsem odevzdala a nic není moje. Cítím, že já nemám nic, co bych dala. Dala jsem všechno, ale kupodivu všechno dostávám. Všechno přichází. Takže si myslím, že to není o tom, co vlastníte hmotně, ale je to o stavu vědomí. Takže i to, že má člověk zdravé děti a fungující rodinu pořád neznamená, že je šťastný, když tam chybí láska. Když tam chybí láska, tak tam je vždy opak, a to je strach. I kdyby měl dotyčný hrady, zámky, stejně má strach. Není tam láska a pak to nemůže být žito na sto procent.“
Zdenka o sobě tvrdí, že je díky své zkušenosti probuzení z nemoci vědomý člověk, který uzřel Boha v sobě a skrze sebe. Hovoří o tom, že v její společnosti lidé často změní názor na peníze.
ZP: „Bůh jsou i peníze a já miluji i peníze. Když milujete Boha, tak milujete i peníze. Peníze jsou těžká energie, proto musí plynout, vířit. Musí se vydávat a přijímat.
Na téma peněz a jak s penězi zacházet pohovořil i ostravský terapeut Marek Ščotka, který nás ujistil, že peníze k životu patří a metaforicky je přirovnal k řece, která neustále teče.
MŠ: „Peníze musí téct. Je to otázka příjmů a výdajů. Peníze jsou jako řeka. A řeka není vždy rovná, je i zakřivená. A není jen taková, co pořád teče, ale jsou na ni i překážky. Ale jedno je jisté: řeku nezastavíš.“
Na slova Marka Ščotky pohotově reagovala herečka svým příběhem z rodinného života, která se upřímně přiznala, že téma peněz a ohodnocení se za svůj výkon pro ní není snadné. Naproti tomu její talentovaná dcera v tom má jasno a teorii o řece a plynutí žije. Své peníze, které si umí vydělat v poměrně mladém věku, dokáže také lehce vydat a ještě si to užít!
Ani zpěvák Patrik Kee, který se v Léčivém divadle dotýká duše diváka zejména prostřednictvím hudby, se tématu peněz nevyhnul. Herečka nezapomněla zmínit jeho roli v představení Dar z nebes, ve kterém Patrik hraje muže, který je tolik závislý na penězích, že i když přijde na onen svět, tak první jeho myšlenka je zase na ně. A jelikož se v životě po životě každá myšlenka okamžitě stává skutečností, tak se onomu muži, kterého Patrik hraje, peníze hmotní, až přijde okamžik, kdy si uvědomí, že ho nečiní šťastným. Všude jsou peníze kolem něj a nikdo mu nepomůže zvenčí. Musí na to přijít sám, jak to s těmi penězi je.
To, že hojnost a bohatství je všude kolem nás, ví nejlépe děti. Když nemáte peníze, pošlou vás ke zdi, kde je bankomat, jak vypráví Zdenka o svém synovi, který přece ví, že když maminka nemá peníze, jde k nějaké zdi a ona jí je vydá.
„Vždyť všude kolem nás ty peníze jsou!“
Za hojnost, která Zdence do života přichází vděčí paradoxně také své nemoci, kterou považuje za milost. Přijetí nemoci bere jako počátek něčeho nového. Uvědoměle popisuje smysl a duchovní příčinu nemoci, kterou prožila, aby našla sebe a začala sebe milovat.
A na závěr bych chtěla říct, že stav blaženosti je možné zažívat nejen skrze peněz, ale i skrze všeho, co činí člověka šťastným. Děkuji za krásná slova herečky a jejímu vyznání k umění: „Skrze umění může člověk prožít stav naprosté blaženosti, kdy se odpoutá sám od sebe a božství může prožít skrze krásu namalovaného obrazu“.
S poděkováním za tato slova a prožití nezapomenutelného večera s Léčivým divadlem a jeho hosty, přeji každému člověku, aby si našel to své „umění“, skrze které může tu krásu prožívat.
Atmosféru na jevišti, v hledišti i v zákulisí si můžete přečíst z fotografií Tomáše Venuse. Najdete na nich spokojené diváky, hosty i aktéry večera.
Na další představení Léčivého divadla Andělé v mém srdci, ve kterém bude opět hostovat Zdenka Pohlreich se můžete těšit 16. dubna 2020 v Klimkovicích od 18.00 hod.
Vstupenky je možné rezervovat ZDE.
Autor článku: Mgr. Sylva Hankeová
Zakladatelka Transformační kultury a umění a autorka meditační e- knihy Umění vnímání vnitřní krásy